הטרדה מינית

מה אומר החוק בישראל על הטרדה מינית?

הטרדה מינית בעבודה היא כל התנהגות בעלת אופי מיני המופנית כלפי עובדת בניגוד לרצונה והפוגעת ביכולתה למלא את תפקידיה או מהווה מכשול באפשרויות התעסוקה שלה.

ההטרדה יכולה לשאת אופי של מבטים, בדיחות והערות פוגעות, מגע פיזי כגון צביטות וחיבוקים ולחץ לבילויים משותפים הגורמים לאווירה בלתי נסבלת ומשפילה במקום העבודה, או לשאת אופי של דרישות מיניות המלוות באיומים, בפגיעה בתעסוקה של האישה עד כדי פיטוריה אם לא תיענה.

איזו התנהגות נחשבת להטרדה מינית?

הטרדה מינית מתבטאת בסוגים שונים של התנהגות, ממבטים והערות ועד לאונס. ההטרדה יכולה לשאת אופי של: הערות או בדיחות בעלות אופי מיני, התיחסויות חוזרות ונישנות בעלות אופי מיני לאיברי גופה של המוטרדת, התחככות וכל מגע פיזי אחר, הנעשה כאילו במקרה, צביטות או חיבוקים "חבריים", ניצול הזדמנות למתן נשיקה חטופה, חיבוק או כל מגע אחר, לחץ חוזר לבילוי משותף, לחץ לקיום יחסי מין או כל מגע מיני אחר המלווה באיום בפיטורין או בהעברה מהתפקיד.

לעיתים נושאת ההטרדה אופי של סביבה רוויה בדימויים והערות פוגעות לגבי מיניות של נשים ולעיתים יש לה אופי של איום ישיר - "אם לא תשכבי איתי...".

כיצד משפיעה הטרדה מינית על נשים?

נשים הנפגעות מהטרדה מינית חשות רגשות של אי נוחות, השפלה, פגיעה בדימוי העצמי, בושה ודיכאון. נשים שונות נפגעות באופן ובעוצמה שונים מדפוסי התנהגות שונים. אשה אחת עשויה לחוש השפלה ובושה עמוקה מאוד מהערות פוגעות ובדיחות מיניות בעוד השניה לא תחוש כך, אולם תפגע מאוד מהלחץ לבילוי משותף.

אילו נשים סובלות מהטרדה מינית?

כמו באונס ותקיפה מינית, ההטרדה המינית היא בדרך כלל שרירותית ומקרית. אין דרך לדעת מתי היא תתרחש. הטרדה מינית פוגעת בנשים מכל טווח הגילאים, בכל רמות ההשכלה וההכנסה, ללא קשר למראה חיצוני, צורת התנהגות או לבוש. במקרים רבים, הגבר מטריד אשה הנראית חלשה. כך קורה שנפגעות יותר נשים רווקות, גרושות וחד הוריות שמקור פרנסתן חיוני מעוד עבורן.

אם לא נפגעת עד היום, אין זה אומר שלא תפגעי בעתיד. ככל שירבו מספר שנות עבודתך כך ירבו הסיכויים שתתקלי בהטרדה מינית.

מדוע התופעה קיימת? מדוע הם מטרידים?

הטרדה מינית מתרחשת ברב המקרים על ידי גברים ונגד נשים. בשוק העבודה מרוכזות רוב עמדות הכח והסמכות בידי גברים ואילו הנשים מצויות בדרך כלל בדרגים נמוכים יותר.

מצב זה, מאפשר לגברים רבים לנצל את כוחם ולהפנות לחצים ודרישות כלפי הנשים הכפופות להם תוך איום גלוי או מוסווה לפגיעה בהן. המטרידים מסוגלים לגרום לפגיעה ממשית במעמדן או בתנאי עבודתן של המטרדות באם לא יענו או יתנגדו למטריד. גם נשים שנמצאות בעמדות מפתח מוטרדות על ידי גברים הרואים בהן מתחרות.

מדוע נשים לא מדווחות על הטרדה מינית?


נשים שחוות הטרדה מינית חשות כי סביבתן תאשים אותן. הן חשות בושה והשפלה וסוברות, לרוב בצדק, כי לא תקבלנה תמיכה ואוזן קשבת אף לא מהקרובים להן ביותר. יש לא מעט מקרים, בהם הואשמה האשה על ידי בן זוגה שהיה לה חלק במעשה ההטרדה, גם אם ניסתה למנוע את ההטרדה ולהפסיקה.

לעיתים מספר נשים במקום העבודה, מוטרדות על ידי אותו אדם, אבל משום שהן לא מדברות על כך הן לא יודעות זו על זו ובטוחות כי הן בודדות בסבלן. לו היו יודעות זו על זו, היו יכולות להתאחד במאבק נגד המטריד או לפחות לתמוך האחת בשניה ולמצוא דרכים למניעת המשך ההטרדה.

החברה מלמדת נשים כי עליהן להנות מכל תשומת הלב המינית המופנית אליהן אף אם היא פוגעת ומשפילה. האמת היא שנשים אינן נהנות להיות מטרה להתיחסות מינית בלתי רצויה. אולם, מפני שחונכו לכך שחוסר ההנאה הוא אשמתן, הן חוששות לספר על מקרים כאלה. רב הנשים מרגישות שהאצבע המאשימה תופנה כלפיהן.

 עד כמה נפוצה התופעה?

כפי שציינו קודם, נשים רבות לא מדווחות על הטרדה מינית. גם בשאלונים אנונימיים יש נשים שלא יודו שעברו הטרדה מינית. מחקרים שנערכו בארצות אחרות, מראים כי בין 30%-50% מהנשים, נפגעות מהטרדה מינית כלשהי. אין ספק כי גם בישראל התופעה רווחת יותר ממספר המקרים הידועים לנו מהמשטרה, מהתקשורת ומגופים אחרים המטפלים בנושאים אלו.

האם אין נשים ש"מזמינות" הטרדה מינית?

אמירה כזו מזכירה את האמירה שיש נשים שרוצות להאנס. בחברה שלנו, בה מחנכים ילדות ונערות להיות חביבות, מנומסות ונחמדות, התנהגות זו, מזוהה לעיתים כהזמנה. נשים שחונכו לא להרים את קולן ולא להתעמת, לא יתלוננו על הטרדה מינית. אין זאת אומרת שהן לא יסבלו מהטרדה מינית. ישנם מקרים שבהן נשים נענות לדרישות מיניות כדי להתקדם בעבודתן. מקרים אלו אינם מפחיתים מחומרתה של ההטרדה המינית וממימדי התופעה.

מה אפשר לעשות ואיך מתמודדים מול הטרדה מינית?

המשימה אינה קלה אולם ניתן להפסיק הטרדה מינית. כיצד?

באמצעות פניה ישירה למטריד או לממונים עליו, תוך העזרות באנשים אחרים במקום העבודה ובועד העובדים.

במקרים של תקיפה חמורה או איומים, אפשר לפנות למשטרה ולהעזר במרכזי סיוע לנפגעות תקיפה מינית או בארגוני נשים אחרים. לאשה אחת קשה לעמוד מול מטריד בעל עמדה. עם זאת, למספר נשים שנפגעו על ידי אותו מטריד, יש כח רב וסיכוי רב יותר להצליח.

מאמרים אחרונים
-פיסות חיים - את יהודיה | הטור של עפרה הפנר
-פיסות חיים - עבדות, חירות ואריק אינשטיין | הטור של עפרה הפנר
-פיסות חיים - ושתי: טור פורים | הטור של עפרה הפנר
-פיסות חיים - קול האלוהים | הטור של עפרה הפנר
-פיסות חיים - פתרון יצירתי | הטור של עפרה הפנר
-פיסות חיים - אחת לכמה זמן | הטור של עפרה הפנר
-פיסות חיים - האם אני באמת אני | הטור של עפרה הפנר
-פיסות חיים - מה הכי מכאיב לך | הטור של עפרה הפנר
-פיסות חיים - בת המדבר | הטור של עפרה הפנר
-פיסות חיים - אור ומתיקות | הטור של עפרה הפנר
-פיסות חיים - על הפרופורציה | הטור של עפרה הפנר
-פיסות חיים - בצבת החיים | הטור של עפרה הפנר
-CBT לנשים - טיפול קוגניטיבי התנהגותי במבט נשי
-פיסות חיים - בלב כבד | הטור של עפרה הפנר
-פיסות חיים - הכל בסדר | הטור של עפרה הפנר
-פיסות חיים - עיניים שחורות | הטור של עפרה הפנר
-פיסות חיים - התאומות שלא נולדו | הטור של עפרה הפנר
-פיסות חיים - לא רואה ממטר | הטור של עפרה הפנר
-פיסות חיים - טחנות רוח | הטור של עפרה הפנר
-פיסות חיים - חותם | הטור של עפרה הפנר
-קצוות מפוצלים
-פרפרים בבטן, קשקשים בראש
-גלולה למניעת הריון או התקן תוך רחמי?
-יציאה לחופשת לידה
-טיפוח ידיים וציפורניים
-מה ניתן ללמוד מהנשים בתנ"ך?
-טיפולים טבעיים לתופעות גיל המעבר
-יוגה לנשים בהריון
-נשים שיער ופוסט מודרניזם
-אנורקסיה נרבוזה
-תגובות לטורים של עפרה הפנר
-פיסות חיים - עמוד ראשי
-תזונה נכונה לנשים
-סרטן ונשים
-בולמיה נרבוזה
-נשים בגיל הזהב
-איפור
-הטרדה מינית
-גיל הפוריות
-גיל המעבר

קישורים

חיפוש באתר

תיבת יצירת קשר
שם:
דוא"ל:
טלפון:
תוכן:

מפת האתר

הטרידו אותך מינית? כיצד מגדי החוק בישראל מה היא הטרדה מינית? דעי את זכויותיך!